سامانه نظارت بر تردد افراد - سنتامعرفی

شناسایی چهره، یکی از پیچیده‌ترین تکنیک‌های مبتنی بر پردازش تصویر است که در آن با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته‌ی هوش مصنوعی و به صورت خودکار، اقدام به شناسایی افراد می‌شود. سامانه نظارت بر تردد افراد (سنتا)، سامانه‌ای با معماری مبتنی بر سرویس است که با اتصال به کلیه‌ی دوربین‌های نظارتی و حراستی نصب شده در یک سازمان یا اداره، چهره‌ی افراد مختلفی را که در معرض دید این دوربین‌ها قرار می‌گیرند بررسی نموده و ضمن شناسایی آن‌ها، اقدامات لازم از قبیل ذخیره‌سازی تصویر افراد یا اعلان هشدار در صورت تشخیص  دسترسی‌های غیرمجاز و مانند آن را انجام می‌دهد.

استفاده از روش‌های شناسایی چهره برای شناسایی افراد، نسبت به سایر روش‌های بیومتریک (مانند شناسایی اثر انگشت) دارای این مزیت است که اولا نیازی به استفاده از ابزارهای جانبی مانند دستگاه تشخیص اثر انگشت وجود ندارد و دوربین‌های نظارتی که در هر سازمان و اداره‌ای وجود دارند می‌توانند برای شناسایی چهره نیز استفاده شوند، ثانیا در کاربردهای نامحسوس برای شناسایی که روش‌هایی مانند اثر انگشت بلااستفاده هستند، تنها روشی که همچنان کارایی دارد شناسایی چهره است.

ویژگی‌ها‌ی شاخص سنتا:

 • سامانه ای کاملا بومی
 • امکان تشخیص افراد درمیان جمیعیت
 • شناسایی آفلاین
 • جستجوی هوشمند در ویدیوهای ذخیره‌شده
 • گزارش حضور افراد در مکان های خاص
 • امکان تعیین میزان شباهت فرد با سایرین
 • گزارش‌گیری
 • واسط کاربری به زبان فارسی 

امکانات و قابلیت‌ها

شرکت ها، سازمان­ها، بانک­ها، فرودگاه‌­ها، مراکز حساس و امنیتی، اماکن نمایشگاهی و فروشگاهی و بسیاری اماکن دیگر همه روزه در معرض تردد افراد مختلفی هستند. این افراد، ارباب رجوع و یا کارکنان این اماکن محسوب می­‌شوند و بنا به نیاز ضروری است تا ورود و خروج و تردد آنها ثبت شود. گاهی نیز ضرورت ایجاب می­‌نماید که از میان افراد مختلفی که در این اماکن در تردد هستند، اشخاص خاصی را شناسایی نمود تا از ورود و یا خروج آنها جلوگیری شود و البته آمار بازدیدکنندگان، شناسایی مشتریان خاص و دائمی برای ارائه‌ی خدمات بهتر، شناسایی مجرمین و ... را نیز می­توان از دغدغه­های بسیاری از سازمان­‌ها و مراکز برشمرد. بی‌­تردید انجام چنین فعالیت­‌هایی توسط نیروی انسانی کاری است بس دشوار و در پاره‌­ای موارد غیرممکن. یک سامانه‌ی هوشمند با فناوری‌های فوق راه­‌حل مناسبی برای افزایش بار امنیتی خواهد بود.

۱. امکان شناسایی افراد بر اساس چهره

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این سامانه، امکان شناسایی چهره‌ی افرادی است که نمونه­‌هایی از چهره‌ی آن‌ها را از قبل داریم.(مثلا کارمندان یک سازمان، مجرمین و سابقه داران، افراد ممنوع الخروج یا افراد خاص دیگر) به عنوان مثال، اگر نمونه یا نمونه­‌هایی از چهره‌ی مجرمین و افراد سابقه‌دار در اختیار باشد، می‌توان با کمک دوربین­‌های مدار بسته‌‌ای که در محیط سازمان موجود است، کلیه‌ی افرادی که وارد سازمان می­‌شوند و در معرض دید هریک از دوربین­‌های نظارتی قرار می­‌گیرند را رصد کرد و درصورتی که چهره‌ی این افراد با چهره‌ی یکی از افراد سابقه‌دار تطابق پیدا کرد، از طریق هشدار مسئولین مربوطه را مطلع کرد و یا اقدام مقتضی دیگر را صورت داد.

تعیین درجه حساسیت سامانه: نکته‌ی قابل توجه تنظیم میزان حساس بودن سنتا برای شناسایی افراد است، بدین معنا که اگر درجه‌ی حساسیت سامانه خیلی بالا تنظیم شود، به محض مشاهده‌ی افرادی که چهره‌ی آن‌ها تا حدودی شبیه به یکی از افراد مورد نظر(مثلا مجرمین یا کارمندان یک اداره) است، هشدار صادر شده و اقدام لازم صورت می‌گیرد. یا اگر درجه حساسیت سامانه پایین تنظیم شود، تنها در صورتی هشدار صادر می‌شود که چهره‌ی فرد خیلی شبیه به یکی از افراد موردنظر باشد. 

۲. امکان تعیین مقدار مراجعه‌ی هر فرد به یک مکان

سامانه قادر است چهره‌ی کلیه‌ی افرادی را که طی یک روز می‌بیند دسته بندی نماید و چهره‌هایی که احتمالا متعلق به یک فرد هستند را در یک دسته قرار دهد. بدین ترتیب سامانه قادر است گزارش دهد که مثلا طی یک روز خاص یا هر بازه‌ی زمانی دیگری یک فرد مشخص چند بار مراجعه داشته است و یا مثلا افرادی که طی یک بازه‌ی زمانی مشخص بیش از ۳ بار مراجعه داشته­‌اند چه کسانی هستند و گزارش‌هایی مانند این را ارائه می‌نماید.

۳. شناسایی آفلاین

یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته‌ی سنتا امکان شناسایی چهره‌ی افراد به صورت آفلاین می‌باشد، به این معنی که می­‌توان الگوریتم‌های شناسایی و قابلیت­‌های ذکر شده‌ی سامانه را روی فایل‌های ویدئویی که قبلا ضبط شده‌اند و یا عکس‌هایی که قبلا گرفته شده­‌اند اجرا کرد و نتایج آن‌ها را مشاهده نمود. مثلا می­‌توان قابلیت شناسایی مجرمین و یا شمارش افراد و نیز تعیین اینکه هر فردی چند بار به بانک مراجعه داشته است را در ویدئوهایی که تاکنون ذخیره شده و موجودند اجرا کرد و نتایج حاصل را مورد استفاده قرار داد.

۴. جستجوی هوشمند در ویدئوهای ذخیره شده

دوربین­‌های نظارتی معمولا ویدئوهای ضبط شده را ذخیره می‌کنند تا در صورت نیاز از طریق بازنگری و مرور فیلم‌های ذخیره شده، موارد مشکوک و خاص در آن‌ها کشف شوند. اما در عمل از آنجا که بازنگری این ویدئوها فرآیندی زمان‌بر می‌باشد، جز در موارد اضطرار (مثلا وقوع دزدی یا گم شدن یک شیء) اقدام به بازنگری صورت نمی­‌گیرد و از این جهت عملا فلسفه‌ی به‌کار‌گیری این‌گونه دوربین‌ها تا حد زیادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

سامانه‌ی سنتا این قابلیت را به سازمان­‌ها می‌دهد تا جستجو در ویدئوهای حجیم ذخیره شده، به‌صورت خودکار و با سرعت بالا صورت گیرد. از آنجا که معمولا جستجوها به‌منظور یافتن یک مورد مشکوک و به‌خصوص صورت می­‌گیرد(مثلا می‌خواهیم بدانیم طی یک بازه‌ی زمانی مشخص، آیا کسی به یک اتاق مشخص دسترسی داشته یا پشت یک میز خاص نشسته است یا خیر؟) می‌توان از طریق نرم‌افزار، آن مکان مشخص را تعیین نمود و سپس نوع موردی را که به دنبال آن هستیم (مثلا هر گونه حرکت در آن ناحیه یا فقط وجود انسان در آنجا و مانند آن) را مشخص کرده و با فشردن یک دکمه، جستجوی خودکار و هوشمند با سرعت بالایی صورت گرفته و در این زمان سامانه، تمام مواردی که دلخواه ما است را لیست می‌نماید. این قابلیت عملا استفاده‌ی موثر از دوربین‌های نظارتی را چند برابر می­‌کند، بی‌آنکه زمانی توسط نیروی انسانی برای این کار صرف شده باشد.

۵. گزارش‌گیری

 یکی از قابلیت های‌ سنتا امکان گزارش‌گیری از رخ‌داد­هایی است که توسط سنتا ثبت می‌شود. این گزارش­‌ها شامل موارد زیر است و موارد مشابه نیز به راحتی می­‌تواند به سامانه اضافه گردد:

 • در یک بازه زمانی مشخص چه تعداد افراد وارد سازمان شده‌اند و این افراد چه کسانی هستند. (تصویر چهره شان نمایش داده شود) بازه‌ی زمانی می­‌تواند مثلا یک روز خاص یا طی یک ماه گذشته و یا بین ساعت ۱۲ تا ۱۳ روزی مشخص و ... باشد
 • یک فرد مشخص در یک بازه زمانی تعیین شده، چند بار در مقابل یک دوربین مشخص دیده شده است.
 • افرادی که مثلا بیش از ۳ بار طی یک بازه زمانی وارد سازمان شده اند چه کسانی هستند.

 

 

 

 

  

 

شناسایی چهره و ثبت چهره افراد جدید

 

شناسایی حالت چهره

 

شناسایی چهره غیر تمام رخ

برای خریداری این محصول با واحد بازرگانی شرکت نرم‌افزاری امن‌پرداز تماس بگیرید.

تلفن: ۰۲۱-۴۳۹۱۲۰۰۰